مختص دلهاي پاك

خواص سنگهاي قيمتي

 سنگها به چند دسته تقسيم می شوند كه گرانبهاترين و زيباترين آنها سنگهای قيمتی می باشند كه عبارتند از: الماس، فيروزه، ياقوت، زمرد، عقيق، در و ...

الماس Diamond

 

الماس: الماس كربن خالص و بي رنگي است كه به رنگهاي قهوه اي مايل به زرد، نارنجي روشن و حتي سياه ديده مي شود و از دهانه آتشفشانهاي قديمي به دست مي آيد. محل استخراج اين سنگ در كشورهاي آفريقا، هندوستان، برزيل و سيبري است.

تاثير بر بدن انسان: اين سنگ يك درمانگر اساسي و واقعي تلقي مي شود. داراي نيروي بسيار، تصفيه كننده اعضاي بدن و تقويت كننده عضوهاي دفع كننده از جمله مثانه و كليه ها است. به علاوه از به وجود آمدن سنگ كليه، مثانه و كيسه صفرا جلوگيري مي كند. همچنين الماس براي بيماري معده و روده بسيار موثر است، به خصوص تعيين كننده بيماريهاي استخواني و غدد مي باشد و غده تيموس را تحريك مي كند. همين طور براي بيماري هاي صرع و عدم تعادل بسيار مفيد است. الماس باعث نيرو بخشيدن به مغز و دو نيم كره آن و همچنين مخچه، سيستم هاي ماهيچه اي به طور كامل، اعصاب و انشعابات آن مي شود. اين سنگ باعث رفع مسموميت،‌تسكين نقرس، تقويت چشم ها و مصونيت بدن نيز مي شود.

 اثر بر روح و روان: سنگ الماس براي تصفيه و پاك كردن انديشه و ذهنيات ما بسيار سودمند است. زيرا سنگ در محل هايي كه ناالصي و ته نشيني وجود دارد اثر مي كند و آنجا را تصفيه مي كند. الماس باعث تعادل، استقرار و ارج نهادن در ما مي شود و همچنين حس حسادت را در ما كنترل مي كند و عدم اطمينان به دوست يا شريك را از بين مي برد.
الماس به ما ياد مي دهد در زندگي شكست ناپذير باشيم، همچنين ما را از اشتباهاتمان آگاه مي سازد. خطر خودخواهي و غرور را از بين مي برد به طوريكه اين سنگ براي اعيان و اشراف بسيار لازم است، و توصيه مي شود الماسهاي يشم را هميشه با خود داشته باشند.

خصوصيات: بهتر است براي معالجه و پيشرفت از يك الماس نتراشيده در منزل خود استفاده كنيد. اين سنگ تحمل هيچگونه خراشيدگي يا تراش دادن را ندارد و مي توان با قيمت مناسب آن را تهيه كرد.

فروش و نگهداري: الماس به صورت نتراشيده بسيار در دسترس است، اما صيقلي آن نيز ديده مي شود، كه بسيار با ارزش و گرانقيمت است. شما بايد با اين گوهر با ارزش محتاطانه رفتار كنيد. هر بار بعد از استفاده، آن را سريعا زير آب بشوئيد و در زماني كوتاه در زير نور خورشيد قرار دهيد. 

 الماس)):سنگی با ظاهر درخشان و دلفریب،نصیب هر آدمی در دنیا نخواهد شد.در هر زمانه مردم به آن علاقه نشان داده و قدر آن را دانسته اند به خاطر طرح و رنگ و نقش و ظاهر زیبایش بر تمامی جواهرات ارجحیت دارد به زبان پنجابی به آن هیرا و در زبان انگلیسی به آن دیاموند میگویند و در زبان فارسی و عربی به آن الماس میگویند.
((اقسام الماس)):                                                                                                                                 در کتب قدیمی از فوائد و برکات الماس مطالب زیادی وجود دارد مردم هند تنها به صرف زینت از الماس استفاده نمیکنند بلکه عقیده دارند که همراه داشتن الماس باعث شادمانی آنها شده و راحت می توانند فکر کرده و مسائل را برای خود تجزیه و تحلیل نمایند.
مردم هندوستان اشکال غیر معمولی مخصوصا الماس سیاه رنگ را نحس و شوم میدانند و معمولا از آن استفاده نمیکنند.
حکمای عرب و فارس آن را چهر نوع میدانند:1.نشادری=به رنگ نشادر    2.کیراسی=به رنگ نقره ای   3.کدونی=به رنگ سفید یا بی رنگ   4.حدیدی=به رنگ آهن
حکمای یونانی نیز آن را چهار نوع میدانند:1.شفاف فرعونی   2.زرد تبتی   3.بلوری-آسمانی   4.سبز- زبرجدی
ومردم اروپا نیز انواع نامرغوب الماس را سه نوع می دانند:1.بورت   2.کاربونیدو   3.بورن ،در هر سه نوع کربن وجود دارد.
((صلابت الماس)):خداوند الماس را بسیار سخت خلق کرده است که هیچ شیئی نمیتواند از این حیث با آن برابری کند الماس را اگر بر سندان بکشید آن را نازک و ظریف جدا می کند که مشکل به نظر می آید،برای شناخت آن اگر سنگی را یاقوت و نیلم نتواند ببرد آن سنگ الماس است.
((رنگ الماس)):معمولا الماس بی رنگ است اما انواع دیگر الماس به رنگهای زرد- سبز روشن –زرد مایل به سبز – سیاه مایل به سبز-آبی خاکستری-سرخ و سیاه رنگ نیز وجود دارد.الماس زرد نسبت به الماس سبز بیشتر وجود دارد،الماس نیلگون کمیاب و گرانقیمت میباشد،از نظر ارزش به ترتیب به این شکل است:1.نیلگون  2.سرخ  3.سبز  4.سفید  5.زیتونی ،از همه گرانقیمت تر و نایاب تر الماس نیلگون است اما الماسی که آبی روشن مایل به مهتابی زیاد بوده و از همه بی ارزشتر است.
((درخشندگی و قدرت برقی مغناطیسی الماس)):قدرت انعکاس و قوت انظاری یعنی دوربینی آن بسیار زیاد است به همین دلیل از آن در دوربین استفاده می نمایند قدرت برقی آن خیلی زیاد نیست،این طاقت فقط در اثر گرمی با فسفر پیدا نمیشود،این قدرت برقی در رو شناوی ظاهر میشود چنانچه در زیر شعاع آفتاب این قوت ظاهر شده و اگر از نور گرفته شود بعد از مدتی محو خواهد شد این قدرت بر کاغذ یا چرم و هر چیزی زائل نخواهد شد.(نن کندکتر آف الکتریسیته این است)
((ترکیبات کیمیایی و طریقه ی شناخت)):الماس از کربن خالص درست میشود،یک کاغذ سفید برداشته شود به همان اندازه ی الماس کمی بیشتر یک سوراخ در کاغذ درست کنید بعد الماس را زیر آن گرفته در دور کاغذ شما متوجه یک قوس و قزح خواهید شد.اگر رنگها به شکل منشوری و جدا جدا نمایان شود جواهر شما الماس است.
((افعال طبی)):حکمای یونانی چنان گویند مزاج الماس گرم و خشک بوده و درجه ی کم آن مزاج سرد و خشک دارد.استفاده ی تعلیق از آن یعنی گردنبند تقویت کننده ی قلب است،در کتاب مخزن الادویه نوشته شده اگر الماس را به شکم ببندید ناراحتی و مشکلات دستگاه گوارش را دور کرده و هضم را آسان میکند،همچنین معده را تقویت می نماید.اگر بیماران فلج لقوه،رعشه،جذام،جذر،صرع و کسانی که بیماریهای پوستی دارند اگر در چشمه ی معدن الماس غسل کرده حمام کنند بیماری آنها درمان می گردد.اگر به شکل مثلث از الماس استفاده کرده بیماری صرح را درمان می نماید از پودر آن اگر دندانها را مسواک کنند دندانها سفید و براق شده و بسیار محکم و سخت خواهد شد،ام هرگز این کار را نکنید چون الماس زهر خطرناکی است و اگر داخل معده گردد آدمی را هلاک می نماید احیانا اگر با این مسئله رو به رو شدید علاج آن استفاده از شیر تازه ی گاو می باشد تا اینکه بهبودی کامل پیدا کرده از ماهی استفاده گردد.تا بیمار کاملا بهبود یابد،راه دیگر پادزهر برای الماس چند عدد ساس را داخل شیر انداخته و همراه شیر باید خورد تا بهبودی یافت،الماس ناخالص باعث جذام،ذات الجنب و یرقان می گردد.کشته ی الماس یبوست های بسیار سخت را درمان مینماید برای قوت باه و زیادی عمر و تندرستی بسیار مفید است.
   تاثیرات الماس : در کتاب مخزن اکسیر چنین نوشته شده که استفاده ی از الماس بیماری را دور و به جسم آدم صحت کامل می دهد،ترس و خوف را از آدمی دور مینماید زنانی که بیماری زنانه دارند اگر الماس را به زانوی خود ببندند بیماری از آنها دور میشود،اگر بر بازو بسته شود بر تمامی دشمنان غلبه و آنان را تباه خواهد نمود،در میان زن و شوهر محبت ایجاد می گردد.طالع هر شخصی برج حمل باشد استفاده از الماس وقار و عزت او را در برابر خلائق چند برابر می نماید.استفاده از الماس قدرت اراده را زیاد و حافظه را قوی و عقل را زیاد می نماید.فکر و ناراحتی را از آدم دور می نماید،قدرت بدنی و باه را قوی می نماید،تعلق الماس به ستاره ی شمس است که دارای قدرت و صحت می باشد.بنابراین کسی که از آن استفاده می کند از حوادثی که بر اثر برق بوجود می آید مصون است.بستن آن بر روی معده دل پیچه درد شکم و معده را دور می نماید،قلب را تقویت کرده و دفع کننده ی خوف و هراس می باشد،سحر و جادو را از آدمی دور کرده و حفاظت می نماید،زایمان را آسان می کند،در زمان خواب اگر همراه بوده یا بر روی سر بسته شود خواب و خیالات بد را دور می کند هیچ جانور موذی و گزنده ای به آدمی آسیب نمی رساند،صرع را از آدمی و بچه ها دور کرده و از آفات آدمی را محافظت می نماید،متولدین برج حمل-اسد و میزان با استفاده از آن خوش شانسی برکت،عقل و دانش،قدرت و خوشبختی را یار خود خواهند نمود.

رنگ: بي رنگ، زرد،قهوه اي، سبز، آبي، مايل به قرمز، نارنجي متمايل به سياه
رنگ خاکه: سفيد
سختي در مقياس موهس: 10 (140 برابر کرندوم)
وزن مخصوص: 50/3 – 53/3
سيستم کريستالين: کوبيک
ترکيب شيميايي: C، کربن کريستالين نشده
شفافيت: شفاف تا کدر
ضريب شکست: 417/2 – 419/2
ديسپرژن: 044/0
فلورسنسي: بسيار متغير، بيرنگ و زرد، معمولاً آبي قهوه اي و مايل به سبز، معمولاً سبز
منبع: مکان هاي بسياري سرتاسر دنيا، بيشتر در بوتسوانا، روسيه، استراليا، جنوب آفريقا، کانادا و جاهاي بسيار ديگر.
ساختار: الماس ها در عمق 150 کيلومتري زمين حدود 3 ميليون سال پيش شکل گفته اند. فشار و حرارت مورد نياز براي بلورين شدن کربن فقط در آن عمق مهيا است. الماس ها با سرعت خيلي زيادي با خميره کيمبرليت به سطح زمين آمده اند.

نام « الماس» به سختي آن اشاره مي کند و از لغت “Adamas” به معني غير قابل تسخير مي آيد. با توجه به خواص نوري و سختي بالا و کمياب بودن آن الماس به عنوان پادشاه سنگ هاي جواهري شناخته شده است. يک الماس بي رنگ ظاهراً شبيه Rock Crystal ، بريل جواهري، سروزيت، سفاير شئليت، اسفالريت، توپاز و زيرکن است.
به جز اينها سنگ هاي مصنوعي متفاوتي وجود دارند که بدل الماس هستند به خصوص استرونيتوم تيتانيت ( فابوليت)، GGG YAG، لينوبيت و کوبيک زيرکنيا (CZ) را بايد ذکر کرد. تعدادي آزمايش مي تواند به راحتي الماس را از بدلي هايش جدا کند. همانند دوتايي بودن صفحات در مويزنايت مصنوعي ويا اتصال صفحات نرمتر وگردتر در

 

 برخي الماس هاي معروف عبارتند از:

کولينان І: 2/530 قيراط    کولينان ІІ: 40/317 قيراط
مغول کبير: 280 قيراط
نيزام: 277 قيراط
سنتناري: 85/273 قيراط
جوبيلي يارتيز: 35/245 قيراط
دي بيرز: 50/234 قيراط
ارلف: 6/189 قيراط
ويکتوريا: 50/184 قيراط
ريجنت ياپيت: 50/140 قيراط
تيفاني: 51/128 قيراط
جونکر: 35/125 قيراط
کوه نور: 92/108 قيراط

جواهرشناسی : رنگ‌ سفيد در الماس‌ بهترين‌ رنگ‌ است‌ و هر چه‌ به‌ طرف‌ زردي‌ و تيرگي‌ پيش‌ برود سنگ‌ نامرغوب‌ محسوب‌ مي ‌شود. امروزه‌ در تمام‌ دنيا دو سيستم‌ درجه‌ بندي‌ براي‌ رنگ‌ الماس‌ كاربرد دارد كه‌ بيشتر مورد استفاده‌ قرار مي ‌گيرند و در شناسنامه‌ الماس‌ درج‌ مي‌ شود:رنگ ‌بندي‌ در سيستم‌ حروف‌ كه‌ از حرف‌A شروع‌ و به‌Z ختم‌ مي ‌شود. در اين‌ سيستم‌ سه‌ حرف‌A ، B وC رنگ‌هاي‌ نادر و كمياب‌ هستند و برليان‌هاي‌ رايج‌ ازD شروع‌ مي ‌شوند. بنابراين‌ سه‌ حرف‌D ، E وF رنگ‌ كاملاً سفيد و دلخواه‌ و بسيار مرغوب‌ قلمداد مي‌ شوند و سه‌ حرف‌ G ،H و I رنگ‌ خوب‌ و نزديك‌ به‌ سفيد؛ از حرف J به‌ بعد نيز سنگ‌ به ‌طرف‌ زردي‌ پيش‌ خواهد رفت. ناگفته‌ نماند بعضي‌ از برليان‌هاي‌ رنگي‌ كه‌ به‌ آنها FANCY گفته‌ مي‌ شود و رنگ‌هايي‌ مانند زرد طلايي ، صورتي‌ يا سبز دارند ، قيمت‌هاي‌ متداول‌ در مورد آنها صدق‌ نمي ‌كند و تابع‌ قيمت‌هاي‌ استثنايي‌ است. اين‌ سنگ‌ها بسيار گرانبها و طالب‌ آن‌ كلكسيونرها هستند.سيستم‌ رنگ ‌بندي‌ كه‌ در گذشته‌ استفاده‌ مي‌شد؛ در اين‌ سيستم‌ برليان‌هاي‌ بي ‌رنگ‌ كه‌ كمي‌ آبي‌ باشندJAGER ، برليان‌ هاي‌ كاملاً سفيد RIVER ، برليان‌هايي‌ كه‌ كمي‌ رنگ‌ زرد دارند WESSELTON ، برليان‌هاي‌ زرد كمرنگ CAPE و برليان‌هاي‌ زرد پررنگ‌PREMIER نامگذاري‌ شده‌اند. 

 

 

فیروزه

فیروزه :فيروزه، جواهر آبی رنگ می باشد كه در سالهای دور روی تاج فرعونها ، پادشاهان و امپراتوری هاي باستان نصب می شده و احتمالا" يكي از قديمی ترين سنگهای شناخته شده می باشد. رنگ آبی فيروزه، آن را از ساير سنگها متمايز و به آن ارزش بخشيده است و منجر شد تا به عنوان يك جواهر استفاده شود.
فيروزه از حدود 200 سال قبل از ميلاد، توسط آمريكايي هاي بومی جنوب غربی ايالات متحده و توسط تعداد زيادی از قبايل هندی در مكزيك بطور وسيعی استفاده می شده است. جواهر فروشی  آمريكايي بومی و يا جواهر فروشی  سبك هندی با فيروزه نصب شده روی نقره يا با نقره نسبتا" جديد می باشد. تعدادی معتقدند كه اين سبك جواهر فروشی قبل از حدود سال 1885 ناشناخته بوده است.
اخيرا" فيروزه بطور وسيعی در بين مردم در تمام شغلها و از طرف تعداد زيادی از گروه های نژادی مختلف پذيرفته شده است. اسم فيروزه (Turquoise)  ممكن است از لغت تركيهدر زبان فرانسه (Turquie)، به معني كشور تركيه(Turkey) گرفته شده باشد . زيرا قديمی ها اعتقاد داشتند كه ماده معدنی متعلق به آن كشور بود.
یا احتمالا"متعلق به كوه آلمرسای در ايران یا شبيه جزيره سينايی در مصر، دو تا از قديمی ترين نواحی معدن فيروزه شناخته شده در جهان باشد. مكان ديگر می تواند اسمی متعلق به توصيف فرانسه از (Pierre turquin) يعنی سنگ آبی تيره باشد.

چندين احتمال در مورد بوجود آمدن فيروزه وجود دارد كه ما به جند مورد از آنها اشاره  مي كنيم:

·         به طور شيميايي، يعني هيدرات فسفات، مس و آلمينيوم.

·         توسط برخود شهاب سنگ به زمين

·   در آبهای  زير زمينی از ميان سنگ آلمينيوم در حضور مس شكل گرفته است.

·   فيروزه در بيشتر اوقات در رسوبات مس در محيط هاي باير و نسبتا  كم آب يافت شده است، به همين دليل اغلب رسوبات مس را به عنوان ماده معدنی فرعی می شناسند.
برای هزاران سال، مرغوبترين فيروزه آبی سير در ايران كشف شده است و هميشه (فيروزه ايرانی ، با عنوان (دارای مرغوبترين كيفيت فيروزه) همراه بوده است. اواخر قرن 1800 و اوايل قرن1900  زمانيكه معدنچيان معادن فيروزه ای با كيفيت بالا در غرب و جنوب غربی ايالات متحده كشف كردند ادامه داشت.

امروزه بيشترين مقدار فيروزه از معادن ايالات متحده استخراج می شود اما لازم به ذكر است هر چند هم توليد ايالات متحده نسبت به ايران بيشتر باشد باز هم بالاترين كيفيت فيروزه در جهان متعلق به ايران است.


فيروزه از نظر رنگ، نقش و كيفيت انواع متنوعی دارد كه مرغوبترين و معروفترين آنها عبارتند از:

فيروزه عجمی  و  فيروزه شجري

كه هر دو نوع آن در ايران موجود است.


ما برخی از دلايل علاقه اقشار مختلف به فيروزه را فهرست وار در ذيل شرح می دهيم:

 

·   كمياب بودن

معدن سنگ فيروزه تنها منحصر به چند كشور جهان می باشد كه بزرگترين و مرغوبترين آن در ايران قرار دارد.
 

·   دشواری استخراج

از آنجائيكه فيروزه بصورت رگه هايي در سنگ قرار دارد الزاما" برای استخراج آن از معدن بايد از روش سنتی و دستی (نيروی انسانی) بهره گرفت تا به رگه هاي فيروزه صدمه ای وارد نگردد و نيز بهترين بهره وری از رگه ها صورت پذيرد كه اين امر نياز به وقت، دقت، حوصله و تخصص دارد كه موجب سختی استخراج اين سنگ گرانبها می گردد.

 

·   هزينه بالای استخراج

برای استخراج سنگ فيروزه از معدن علاوه بر ماشين آلات و ابزار مخصوص معدن كه خود به تنهايي سرمايه كلاني می طلبد به تعداد زيادی متخصص و خبره اين ار (متخصص فيروزه) نيز نياز است كه اين مهم موجب دو چندان شدن هزينه استخراج سنگ فيروزه می گردد.

 

·   تعدد مراحل توليد

از مرحله استخراج سنگ فيروزه در معدن تا رسيدن آن بدست خريدار مراحل متعددی طی می گردد.
 

نكته:  اثبات صحت چهار مورد فوق الذكر همين بس كه در معدن سنگ فيروزه نيشابور ايران از هر 1500 كيلوگرم سنگ خام فقط 3 كيلوگرم سنگ خام فقطی گردد كه اين خود گواه بر كمياب بودن و با ارزش بودن اين گوهر الهي است.

 

·   دارا بودن نقوش و رگه هاي زيبا

سنگ فيروزه بهترين و منحصر به فرد ترين سنگ قيمتی است كه در آن می توان رگه هاي زيبايی از اشكال، اشياء، گياهان، درختان و ... را يافت كه اين خصيصه فيروزه موجب دو چندان كردن زيبايی و ارزش آن شده است.

 ·   خواص دارويي

از آنجائيكه فيروزه از تركيب چند عنصر تحت شرايط خاص محيطی پديد آمده سولفات قليايی آلمينيوم به فرمول تركيبی4H2o + Ca Al6 (Po4)4(oH8) )) دارای خواص شيميايي خاصی می باشد.
 

·   سنگ آرزو

قدما و پيشينيان و بزرگان بر اين عقيده بودند و هستند كه فيروزه سنگ آرزوست بدين معني كه با نگاه كردن و لمس كردن فيروزه و نيت كردن و (آرزو كردن) می توان به آرزوی خود دست يافت.
 

·   ارزش اقتصادی

به دليل ارائه تمام موارد فوق الذكر (كميابي، زيبايی، رگه ها و ...) اين سنگ تزئيني علاوه بر دارا بودن ارزش هنری و معنوي دارای ارزش بالای مادی نيز هست بطوريكه فيروزه هايی در جهان يافت می شوند كه به علت منحصر به فرد بودن آنها (مثل بزرگی، رنگ، كيفيت فوق العاده و يا نقش زيبای آن) قابل قيمت گذاری نيستند و يا اگر قابل قيمت گذاری باشند توسط كارشناسان حرفه ای بين المللي اين مهم صورت مي پذيرد.


نكته مهم:

در دهه های اخير عده ای از سنگهای قيمتی از جمله فيروزه را به صورت بدل از مواد مصنوعی پليمری )پلاستيكی( تهيه و به بازار عرضه كرده اند كه نه تنها دارای بار هنری، معنوي و مادی نمی باشند بلكه موجب ايجاد حساسيت هايی در نواحي پوست و ريه می گردند.

 

يشم سرخ

سنگ يشم به رنگ سبز است ولي مي توان آن را در رنگهاي ديگر نيز يافت مانند: زرد، سرخ، خاكي، سياه و بژ.

سنگ يشم شادي عميقي در روح ايجاد مي كند به همين علت سنگي مناسب براي مديتيشن است. اين سنگ به زندگي ما  احساس  تازگي مي بخشد و آن را اصلاح و ما را متعادل مي كند. نوسانات آرام بخش و موزون يشم باعث تعادل در تمامي بدن مي شود. اين سنگ طرز كار غدد را حمايت و تشنج و بيماري ريه را درمان مي كند. در ضمن در كساني كه به دليل مشكلات رواني و انجام نشدن عمل لقاح باردار نمي شوند باعث تسهيل بارداري و حتي هنگام زايمان باعث سرعت تولد نوزاد مي شود.

هر يك از رنگهاي سنگ يشم داراي خواصي مي باشند.  يشم سرخ و بژ اثرات به خصوصي دارند.

مثلا" يشم سرخ ارتعاشات منفي را از بين مي برد و ما را در برابر همه نفوذ ها و نيرو هاي شوم و بد يمن حمايت مي كند. اين سنگ باعث رقت قلب، عاطفه و درك و فهم مي شود. همچنين باعث تسكين عوارض روده اي، نفخ و يبوست مي شود و نيز معده را تقويت كرده و حالت تهوع را از بين مي برد. در ضمن لحظه تولد نوزاد، يعني زايمان را بدون درد مي كند. سنگ يشم بژ خيلي شبيه يشم سرخ است و باعث ديدن روياهاي لذتبخش در خواب مي شود، نگرانيها را از بين مي برد و موجب قابليت درك و حساسيت مي شود. يشم بژ پوست را تصفيه مي كند، حس بويايي را زياد مي كند و عمل كبد، كليه ها و كيسه صفرا را نيز افزايش مي دهد.

 

ياقوت كبود

ياقوت كبود هم در كل ساختارش با ياقوت تفاوت دارد و هم در خواص تشخيص اصل بودن ياقوت كبود:

اگر آن را در ظرف شيشه اي حاوي آب بيندازيم آب به رنگ آبي ديده مي شود و خود سنگ هم داخل آب درخشندگي خاصي پيدا مي كند. در ضمن همه جاي آن بايد يكرنگ ديده شود.

خواص ياقوت كبود:

ياقوت كبود ما را در تصميماتمان حمايت مي كند و كساني كه آن را با خود دارند در برابر خشم و بي صبري خوب مي توانند خود را كنترل كنند. اين سنگ انرژي ها را به هم وصل مي كند و از ارتعاشات خود نيروي بزرگي مهيا مي سازد. ياقوت كبود سنگ واقعيت، وفاداري، عقل و خرد است. اين سنگ مي تواند ارتعاشاتي توليد كند كه سلولهاي پوست، مو و ناخن اصلاح و ترميم شوند. ياقوت كبود مجموعه سيستم عصبي را نيرو مي بخشد و به بيماري هايي كه از اعصاب نشات مي گيرند ياري مي رساند. اگر به نامزد و همسر خود ياقوت كبود هديه دهيد، براي او شانس و خوشبختي را به همراه خواهد آورد: استفاده از آن فكرهاي شيطاني و خيالات شهوت انگيز را دور می كند. در ضمن اگر كسي كه چشمان ضعيفي دارد به آن نگاه كند، ضعف چشمانش برطرف مي شود. ياقوت كبود باعث مي شود كه آدمي در همه چيز ترقي كند.

 

عقيق

عقيق به رنگهاي خاكي، زرد، سفيد، سرخ، سبز و سياه در طبيعت ديده مي شود و از ميان آنها رنگهاي خاكي ، زرد ، سفيد و سرخ كم و بيش خواص يكساني دارند. ولي عقيق سياه و عقيق خزه (سبز) هر كدام ویژگيهاي مخصوص به خود را دارند.

خواص عقيق سياه:

عقيق سياه به همراه سنگ كريستال می تواند ما را در برابر امواج منفي حمايت كند.

اين سنگ در هنگام هجوم احساسات موثر واقع مي شود. همچنين به حل موانع دروني و رسيدن به آگاهي هاي تازه و آمدن آنها به سطح ذهن كمك مي كند.

عقيق سياه تمركز را زياد می كند، عملكرد روده ها را آسان می كند، و دارای عمل تقويت كنندگي بر روی استخوانها، ستون مهره ها و قسمت پشت مي باشد.

خواص عقيق سبز:

عقيق سبز كه معروف به خزه است، باعث اعتماد به نفس در وجود ما مي شود و قدرت ايمني مي دهد. قرار دادن آن در منزل فضاي دلپذيري را ايجاد می كند. عقيق سبز برای ديابت و متعادل ساختن درصد قند خون هم موثر است. در ضمن استفاده از آن در طی دوران بارداری خيلی مفيد است زيرا اين سنگ با زمين در ارتباط است و به فرد آرامش مي دهد.

نگارش در تاريخ یکشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۱ توسط محمدرضا زيوداري |

اسلایدر